|
Vážená paní kolegyně, vážený pane kolego,
|
protože je čím dál jasnější, že jediným východiskem ze současné situace je co nejrychlejší a nejefektivnější proočkování populace, laická i odborná veřejnost doslova „hltá“ výsledky přicházející ze zemí, které jsou v očkování přeci jen o pár kroků před námi. Není asi překvapením, že nejrobustnější data zatím poskytl „vakcinační premiant“ Izrael; povzbudivé zprávy z hlediska poklesu počtu případů onemocnění i snížení rizika hospitalizace a úmrtí však v nedávných dnech přišly také z Anglie a Skotska. Přehledně jsme pro Vás nejnovější data shrnuli, abychom v této nelehké době zkusili dodat záblesk naděje a optimismu.
A ještě jednou k vakcinaci: Očkovat, či neočkovat pacienty s roztroušenou sklerózou proti COVID-19? Toť otázka... Odpověď naznačujeme v textu založeném na recentních zkušenostech i doporučeních.
Na otázku, kolik lidí skutečně prodělalo infekci SARS-CoV-2, zase může dát odpověď testování protilátek (které u nás ovšem zatím masivněji neprobíhá). Umíme však správně interpretovat jeho výsledky? A jak moc se falešná negativita či falešná pozitivita PCR i protilátkového testování může podílet na zkreslení statistik možných reinfekcí? Více se dočtete ve druhém dílu našeho „protilátkového repetitoria“, jež se tentokrát zaměří především na problematiku séroprevalence a přinese i zajímavou konfrontaci s daty z USA.
Tento týden jsme zaznamenali také jedno smutné výročí − je to přesně rok od prvního zaznamenaného výskytu SARS-CoV-2 na našem území. A ačkoliv se aktuálně soustřeďujeme především na zvládnutí akutní situace, je třeba s těmito nově nabytými zkušenostmi a znalostmi strategicky pracovat i do budoucna. Jak nám tedy mohou pomoci zlepšit prevenci a predikci podobných situací a na co se „den poté“ bude třeba zaměřit především? K zamyšlení nabízíme širší kontext a epidemiologickou perspektivu.
Dostatek trpělivosti a pevné zdraví Vám i Vašim pacientům přeje
tým proLékaře.cz |
|
|
|
|